« Svibanj 2024 »

Iz škole malim koracima u svijet!
Autor: Lea Kos Rešetar, 26. 4. 2024.

U utorak 23.travnja učenici osmoga a i b razreda naše škole okupili su se u knjižnici kako bi sa svojom učiteljicom hrvatskoga jezika Majom Matotek i knjižničarem Ivanom Bistrovićem obilježili  Svjetski dan knjige, a ujedno i Dan hrvatske knjige tradicionalnom manifestacijom u sklopu Noći knjige.  Cilj je okupljanja bi zajedno dijeliti radost čitane i pisane riječi.

Knjižničar je za tu svrhu odabrao  te ukratko prezentirao knjigu Johna Colemana Hijerarhija zavjerenika: Komitet 300 aktualne tematike.

Termin proizlazi iz starogrčke riječi kataklysmos, potop; odnosno naziv je za katastrofu velikih razmjera koja ostavlja trajne posljedice na širokom području ili cijelom planetu Zemlji.

Pojam je tradicionalno vezan uz neobjašnjive pojave na nebu i tlu, no s vremenom se proširio i danas se u velikom dijelu odnosi na kataklizmičke scenarije - sukobe koji uzrokuju globalne krize u društvu (zdravstvene, društvene, gospodarske, vjerske…)  rezultirajući promijenjenim vrijednostima i temeljima na kojima ono počiva.

Knjiga čitatelje potiče da zagrebu ispod površine i pronađu odgovore na aktualna pitanja, a

za učenike viših razreda putokaz je za promišljanja o svakodnevici i svijetu koji ih okružuje.

Možete li zamisliti jednu svemoćnu skupinu, koja ne poznaje državne granice, koja je iznad svih zakona i svih država, koja ima vlast u svim aspektima politike, industrije, trgovine, bankarstva, naftne industrije, skupine koja ne polaže računa nikome osim članovima svoje skupine?!

Ako imalo sumnjate u istinitost događaja s televizije, tiska ili interneta preporučamo vam da posegnete za sadržajem koji će vam pomoći kritički promatrati, razmišljati i djelovati!

Maja Matotek, učiteljica hrvatskoga jezika i Ivan Bistrović , školski knjižničar