SVJETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA, 1O. listopad 2023.
Autor: Irena Šestak, 10. 10. 2023.

Svjetska zdravstvena organizacija je ove godine Svjetski dan mentalnog zdravlja 2023. prepoznala kao priliku za ljude i zajednice da se ujedine iza teme “Mentalno zdravlje je univerzalno ljudsko pravo” kako bi unaprijedili znanje, podigli svijest i pokrenuli akcije koje promiču i štite svačije mentalno zdravlje kao univerzalno ljudsko pravo. Mentalno zdravlje je stanje mentalnog blagostanja koje ljudima omogućuje da se nose sa životnim stresovima, ostvare svoje sposobnosti, dobro uče i dobro rade te doprinose svojoj zajednici. To je sastavni dio zdravlja i dobrobiti koji podupire naše individualne i kolektivne sposobnosti da donosimo odluke, gradimo odnose i oblikujemo svijet u kojem živimo. Mentalno zdravlje je osnovno ljudsko pravo, ključno za osobni, društveni i socio-ekonomski razvoj. Svatko, tko god i gdje god bio, ima pravo na najviši mogući standard mentalnog zdravlja. To uključuje pravo na zaštitu od rizika mentalnog zdravlja, pravo na dostupnu, pristupačnu, prihvatljivu i kvalitetnu skrb te pravo na slobodu, neovisnost i uključenost u zajednicu. Dobro mentalno zdravlje ključno je za naše cjelokupno zdravlje i dobrobit. Ipak, jedan od osam ljudi na globalnoj razini živi s nekim mentalnim problemom, koji može utjecati na njegovo fizičko zdravlje, dobrobit, način na koji se povezuje s drugima i egzistenciju. Narušeno mentalno zdravlje također pogađa sve veći broj adolescenata i mladih.

U nastavku donosimo brošuru Emocionalna pismenost koju možete proučiti  s djecom.

Priloženi dokumenti:
Brosura-Emocionalna-pismenost.pdf (6.13 MB)