2017-11-14 14:07:32

Povijesni istraživači

Povijesni istraživači su radom na terenu i povijesnom izvoru iz 18. stoljeća pokušali rekonstruirati izgled dijela naše općine u 18. stoljeću.

Lijepa jesen nam je dozvolila skitnju po našem kraju pa smo se 2.10.2017. zaputili u Dragoslavec. Proučavajući staru kartu, uočili smo da Dragoslavec pod tim imenom ne postoji u 18. stoljeću.Naselje uz današnju cestu naziva se Hermatovčina , a u to vrijeme tu se nalazi tek tri kuća i vinogradi zasađeni na brežuljcima uz cestu. Vozeći se cestom prema Dragoslavec Selu, nailazimo na staru kuću od blata koja je u lošem stanju. Uz kuću se još u produžetku objekta nalazi staja za životinje, sjenik, bunar sa vodom i voćnjak.
 Na karti se vidi da je taj dio općine pun izvora vode.     Cesta se spušta prema raskrižju između Gornjeg Mihaljevca, Dragoslavca i Dragoslavec Sela. Ta cesta postoji i u 18. stoljeću, a na tom raskrižju i tada stoji pil Trepeći Isus. Pil je datiran u 1715. godinu, a tada se uz pil nalazilo i groblje kojega danas nema. U novije doba pil je stradao u prometnoj nesreći. Obnovio ga je akademski kipar Stjepan Jerković.   Cijeli kraj imao je više šuma nego što ih ima danas. Današnja cesta koja vodi od Čakovca do Štrigove postoji i u 18. stoljeću, ali uz glavnu cestu gotovo da i nema kuća. U Brezju postoji naselje uz današnju kapelicu sa 9 kuća. Lopatinec također nije naseljen uz cestu, već su kuće raspoređene na brežuljcima koji se prostiru uz lijevu stranu ceste. Jedan od  brežuljaka  kod Lopatinca naziva se Balašinec ( Balachinecz). Vučetinec u to doba ima oko 13 kuća i vinograde. Zasadbreg je naseljen uz cestu i na brežuljcima na kojima se nalazi oko 30 kuća. Mali Mihaljevec nema današnjeg imena, ali uz današnju cestu postoji naselje sa 17 kuća. Od Šenkovca do Brezja prostiru se polja.   Napisali članovi grupe Povijesni istraživači: Klara Mesarić. Larisa Novak, Anamarija Srpak, Marta Mesarić i Paola Žarković.          

Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića Sveti Juraj na